Centrum Medyczne Klara

FAQ

Jaki rodzaj nowotworów można leczyć przy użyciu NanoKnife?

Każdy przypadek wymaga szczegółowej analizy lekarskiej, jednak generalnie można uznać, że pole działania NanoKnife to trzustka, wątroba, nerki, prostata- a więc tkanki miękkie. Poza tym NanoKnife został stworzony w celu poddania zabiegom nowotworów uznawanych wcześniej za nieoperacyjne ze względu np. na trudne umiejscowienie guza.

Na czym polega metoda Nieodwracalnej Elektroporacji?

Nieodwracalna Elektroporacja (IRE) to metoda wykorzystywana przez urządzenie NanoKnife i polegająca na niszczeniu komórek nowotworowych przy pomocy prądu o wysokim napięciu (nawet 3000 Volt). Tak wysokie napięcie powoduje destabilizację błony otaczającej komórkę i jej naturalną śmierć.

Jakie są trzy najważniejsze cechy, wyróżniające NanoKnife spośród innych minimalnie inwazyjnych technik?

  • Zaletą metody IRE jest fakt, że nie opiera się ona o efekty termiczne- nie powoduje „ugotowania” tkanek jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych metod ablacyjnych zwiększających tym samym ryzyko wystąpienia bólu pooperacyjnego czy stanu zapalnego.
  • Zabieg z użyciem NanoKnife nie niszczy ważnych struktur organizmu jak naczynia krwionośne, nerwy czy struktury kolagenowe. Pozwala to operować nowotwory uznane dotąd za nieoperacyjne.
  • Metoda należy do tzw. Chirurgii Jednego Dnia. Zabieg może być wykonany przezskórnie, co minimalizuje dolegliwości bólowe i skraca pobyt w szpitalu.

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu NanoKnife?

Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem oraz analizie badań, które z reguły obejmują: rezonans magnetyczny, scyntygrafię kości, biopsję, tomografię komputerową.
Czy zabieg z użyciem NanoKnife jest refundowany?

Zabieg nie jest refundowany przez NFZ.

Czy NanoKnife daje gwarancję wyleczenia nowotworu?

Żadna procedura medyczna nie gwarantuje 100% sukcesu. Wynika to ze stopnia skomplikowania ludzkiego organizmu, cech indywidualnych oraz mnóstwa innych czynników, których wpływu na końcowy efekt nie sposób przewidzieć. W wielu przypadkach jednak metoda IRE ze względu na swoje zalety, może być najlepszym a niejednokrotnie jedynym możliwym do przeprowadzenia zabiegiem.

Czy Metoda IRE jest bezpieczna?

Nieodwracalna elektroporacja została poddana kilkuletnim badaniom klinicznym, co zaowocowało wydaniem certyfikatu dopuszczenia na rynek jednej z najbardziej rygorystycznych organizacji, jaką jest Amerykańska Federacja do spraw Żywności i Leków (FDA). Dodatkowo metoda posiada europejski certyfikat CE.